lv
Rūpniecības preču tirgus demontāžā izmēģinās apritīgas būvniecības metodes

27.09.23

Šonedēļ Rūpniecības preču tirgū prakses darbnīcā ieradās seši Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) interjera dizaina otrā kursa studenti vieslektoru arhitektu Marijas Katrīnas Dambes un Floriana Betata (Florian Betat) vadībā, jo SIA “Rīgas nami” kopā ar Rīgas Enerģētikas aģentūru un iesaistot Latvijas Mākslas akadēmiju uzsācis īstenot vairākus sadarbības projektus, kuros Latvijā un Rīgā pirmoreiz tiek izmantota apritīgās būvniecības metode. Viens no projektiem ir plānotā Rūpniecības preču tirgus teritorijas demontāža. 

 

“Apritīgā būvniecība/demontāža nozīmē, ka, renovējot vai nojaucot kādu ēku, tās materiāli nevis uzreiz nonāk atkritumu poligonā, bet tiek izvērtēta iespēja tos atkārtoti izmantot,” skaidro SIA “Rīgas nami” Attīstības nodaļas vadītāja Ieva Zībārte. “Mūsu partneris ir “Rīgas enerģētikas aģentūra”, kas Rīgas pilsētā koordinē energoapgādi un energoefektivitātes vadību. Viņi ir mūsu konsultanti vairākos projektos un arī bijušā Rūpniecības preču tirgus teritorijas demontāžā ieteica izmantot aprites ekonomikas pieeju. Praksē tas nozīmē, ka katram materiālam ir vērtība un ēkas tiek demontētas saudzīgi, materiālus sašķirojot un novērtējot, kā tos var izmantot atkārtoti, lai sasniegtu Rīgas ilgtspējas un klimatneitralitātes mērķus. Ar katru šādu soli mēs mazinām CO2 pēdu.” 

 

Pirmajā tikšanās reizē topošie interjera dizaineri izvērtēja Rūpniecības tirgū esošos materiālus – izmērīja, pierakstīja, nofotografēja. Šajā semestrī tiks izveidots materiālu katalogs, definējot, kā materiālus varētu izmantot nākotnē. “Kas vienam šķiet vienkārši atkritumi un neder, citam var izrādīties noderīgi. Īpaši metāla profili, plātnes, flīzes var lieti derēt citviet, par ķieģeļiem nemaz nerunājot. Studenti atrada daudz vēl noderīgu materiālu, spoguļus ieskaitot,” stāsta LMA vieslektore arhitekte Marija Katrīna Dambe. 

 

“Pagaidām ne arhitektūras, ne dizaina izglītībā nav iestrādāta ilgtspējīga plānošana un aprites ekonomika. Bet ar iesaisti šādos projektos tās ienāk mūsu izglītības procesā,” teic Marija Katrīna Dambe, kura kopā ar kolēģi vada darbnīcas nodarbības šai projektā. “Studenti izcels un parādīs vērtību tirgus teritorijā esošajiem materiāliem un kā tos izmantot pēc tam, par ko tie var kļūt. Tas atvērs, raisīs mums visiem iztēli. Saredzēt vērtību katrā materiālā un priekšmetā.” 

 

Paredzēts, ka Rūpniecības preču tirgū rastie derīgie materiāli tiks izmantoti, renovējot Rīgas 27. pirmskolas izglītības iestādi.  

 

Aprites ekonomikas pieeju būvniecībā Latvijā neviens vēl līdz šim nav veicis šādā, plašākā mērogā. Protams, individuāli savā sētā, taupīgi saimniekojot, to darījuši daudzi. Apritīgā demontāža un būvniecība prasa lielākus laika un darbaspēka resursus, toties tai ir labvēlīgāka ietekme uz vidi. 

 

SIA “Rīgas nami” savā stratēģijā ir apņēmies strādāt ilgtspējīgi. Par to liecina arī šie pirmie pilotprojekti. Bez Rīgas Centrāltirgus Rūpniecības preču tirgus teritorijas demontāžas un sakārtošanas otrs pilotprojekts plānots daudz vērienīgāks: daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas renovācija Rīgā, Ziepju ielā 11, kur jau drīzumā plānots izsludināt projektēšanas iepirkumu. 

 

SIA “Rīgas nami’’ ir Latvijā lielākais pašvaldībai piederošo īpašumu un galvaspilsētas iestāžu, sociālo dzīvojamo māju, pašvaldības tirgu teritoriju un tajās esošo ēku apsaimniekotājs un pārvaldītājs, telpu iznomātājs un jauno projektu attīstītājs, kā arī pasākumu centru Splendid Palace un Melngalvju nams īpašnieks. Par tādu tas kļuva pērn reorganizācijas laikā apvienojot četras Rīgas pašvaldības kapitāsabiedrības – SIA “Rīgas Centrāltirgus”, SIA “Rīgas pilsētbūvnieks”, SIA “Rīgas Nami” un SIA “Rīgas serviss”.  

 

 

Attēlos: Latvijas Mākslas akadēmijas studenti Elīna Kristiāna Rītere, Dāvids Zagorskis, Evelīna Laizāne, Nikola Ulriha, Dagne Kaupe un Grieta Šmite ar LMA vieslektoriem Mariju Katrīnu Dambi un Florianu Betatu. 

 

 

Informāciju sagatavoja: 

Guntis Rozenbergs, 

SIA “Rīgas nami” sabiedrisko attiecību speciālists 

guntis.rozenbergs@rigasnami.lv 

Citas aktualitātes
“Rīgas nami” piedalās darba iespēju festivālā "Visiem!"
22.05.24

Šā gada 24. maijā SIA “Rīgas nami” piedalīsies darba iespēju festivālā "Visiem!", kur apmeklētājus iepazīstinās ar uzņēmuma darba vakancēm, kā arī aicinās praktiskā veidā iepazīt piedāvāto profesiju darba nianses. 

Vairāk
Pabeigta Rīgas Centrāltirgus sakņu paviljona jumta seguma nomaiņa
23.04.24

Nule kā ekspluatācijā nodots Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljona jumts, kura rekonstrukcija ilga kopš pagājušā gada rudens.

Vairāk
Notiks diskusija par Rīgas Centrāltirgus attīstības modeļiem
15.04.24

SIA “Rīgas nami” un Rīgas Centrāltirgus telpiskās attīstības  koncepcijas izstrādātājs SIA “Wealth.Investments” 18. aprīlī organizē diskusiju par Rīgas Centrāltirgus nākotnes attīstības scenārijiem un iespējamo tirgus funkciju paplašināšanos.

Vairāk