lv
Kinoteātris Splendid Palace sāk 100 gadu jubilejas rudens sezonu

14.09.23

Ar mākslinieka Vilipsōna veidoto Splendid Palace ieejas plāksnes svinīgu atklāšanu, kinoteātris  izziņo 100. gadu jubilejas rudens sezonu, kas būs festivālu un vēl uz Rīgas kinoekrāniem neredzētas kino klasikas piepildīta. Vienlaikus, domājot par skatītāja izglītošanu, simtgades repertuārā uzsvars likts arī uz latviešu kino un jaunās paaudzes iesaisti kino pasaulē. 

 

“Kino brīnums ir noticis. Gaisma virs ekrāna pastiprina zālē atrašanās sajūtu. Pēdējais skatītājs piedzīvojuma varā, vēl neuzdrīkstas pamest zāli. Tas ir veltījums kinoteātra dibinātājam Vasilijam Jemeļjanovam, kurš Splendid Palace pēdējā rindā ir klātesošs katrā seansā jau simts gadu garumā,” tā durvju plāksnes māksliniecisko ideju raksturo tās autors Vilipsōns. Mākslinieka darbs simboliski atspoguļo Kinoteātra Splendid Palace repertuāra atstāto iespaidu uz skatītāju cauri laikiem nu jau 100 gadu garumā. 

 

Splendid Palace ir vienīgais kinoteātris Latvijā, kurš visā simtgadu pastāvēšanas vēsturē nevienu brīdi nav pārtraucis kino demonstrēšanu, pārdzīvojot visas valsts varas un politiskās iekārtas. “Pat pandēmijas laiks savā ziņā deva mums iemeslu un iespēju radīt jaunu produktu - individuālos kino seansus,” stāsta kinoteātra Splendid Palace vadītāja Ieva Sīpola.  

 

Splendid Palace ir bijusi kino notikumu vieta vairākām Latvijas kinoskatītāju paaudzēm, tāpēc šīs ēkas izaicinājums ir ar cieņu pret kultūras mantojumu un šīs vietas auru, iet vienā solī ar tehnoloģisko attīstību. Tāpēc šoruden kinoteātra Lielā zāle varēs lepoties ar jaunu kino projektoru, kas ir viena no būtiskākajām investīcijām,” stāsta Splendid Palace īpašnieka SIA “Rīgas nami” valdes priekšsēdētāja Baiba Beatrise Sleže.  

 

Eiropas kino vēstnesis 100 gadu garumā

Viens no skaistākajiem kinoteātriem Eiropā Rīgas sirdī ir pildījis izcila kino vēstneša lomu, gan izkopjot, gan izzinot sava uzticīgā skatītāja gaumi. “Šajā 100. gadu jubilejas gadā, veidojot kino programmu, mēs īpaši piedomājām par katru mūsu apmeklētāju - gan dažāda vecuma, gan dažādu interešu!” saka Splendid Palace mākslinieciskā vadītāja Daira Āboliņa. Kinoteātris, pārstāvot starptautiskās kino asociācijas “Europa Cinemas” un “Art CICAE”, savā repertuārā nozīmīgu vietu ierāda Eiropas kino daudzveidībai. Tāpēc šoruden uz ekrāna būs skatāmas tādu izcilu Eiropas režisoru kā Fransuā Ozons, Maivena, Aki Kaurismeki, Vima Vendersa filmas. Kā pirmā no šīs zvaigžņu plejādes jau drīzumā). Šo zvaigžņu plejādi septembra beigās atklās franču režisora Fransuā Ozona jaunākā filma “Mans noziegums”. 

   

Mājvieta latviešu kino 

Rudens repertuārā īpaša vieta ierādīta  Latvijā veidotajam kino. Šajā sezonā uz ekrāniem redzēsim vairākas spilgtas pilnmetrāžas debijas filmas: Ilzes Kungas-Melgailes filma “Mana Brīvība” par personībām un notikumiem pirms Latvijas neatkarības atgūšanas, Elizabetes Gricmanes attiecību drāma “Vietām gaidāms stiprs lietus”. Jaunu filmu pabeidzis režisors Aiks Karapetjans, kurš turpina eksperimentēt ar spriedzes kino elementiem  filmā “Bezkaunīgie”. Pie skatītājiem nonāks ilgi gaidīta filma par leģendāro dokumentālā kino režisoru “Podnieks par Podnieku”, kuru veidojušas režisores Antra Cilinska un Anna Viduleja. 

 

Latviešu kino tēma ir stiprināta arī projektā “Skolas soma”. Skolēniem, kas tradicionāli Skolas somas programmas ietvaros nāk uz kino kopā ar klasi un skolotājiem, šogad kinoteātra piedāvājuma tēma ir - "Latviešu filma un kino viktorīna". “Mēs uzskatām par savu godu un pienākumu palīdzēt jaunajiem skatītājiem atklāt kino burvību, iepazīstinot ar Latvijas kino labākajiem piemēriem. Latvijas kino ir mūsu kultūras būtiska sastāvdaļa, tā izkopj emocionālo inteliģenci un pat spēj palīdzēt skaidrot kādu vēstures vai literatūras mācību vielu. Šogad mēs piedāvājam ne tikai  Latvijas kino dažādām klašu grupām, bet arī kino viktorīnu pirms seansa, piedāvājot skolu jaunatnei pārbaudīt savas zināšanas par kino nozari un kinoteātri interaktīvā jautājumu un atbilžu spēlē,” tā D. Āboliņa. 

 

“Domājot par pašu jaunāko iepazīstināšanu ar kino pasauli, visiem mūsu mazajiem apmeklētājiem mēs esam sagatavojuši nelielus uzdevumus un krāsošanas priekus, šie uzdevumi būs par kino un kinoteātri. Pirms bērnu kino seansiem dosim iespēju izpausties gan bērniem, gan vecākiem," stāsta D. Āboliņa.    

 

Rudens sezona nāk ar festivāliem 

Kā ierasts kino pasaulē, rudens nāk arī ar iespaidīgu festivālu programmu. Šogad apaļu jubileju svin ne tikai Splendid Palace bet arī Festivāls “Baltijas Pērle”,  jo tam aprit trīsdesmit gadi, turklāt visi kinoteātra Splendid Palacetelpās! Šis festivāls var lepoties ar savu pastāvīgo auditoriju un programmu, ik sezonu sagādājot savam uzticīgajam skatītājam īstas kino pērles, kas pazūd no biļešu kasēm gaismas ātrumā. Tā arī šogad ne vienai vien filmai tiek izsludināti papildu seansi un tikpat ātri atkal izpārdoti. Šogad festivālam pat nācies palielināt festivāla dienu skaitu un tas noritēs no 21. līdz 30. septembrim.

 

Oktobra vidū ar plašu, jauneklīgu programmu sevi apliecinās “Rīgas starptautiskais kinofestivāls”, kurš šogad svin savu desmito gadskārtu. Festivāls piedāvās gan konkursa skates, gan starptautiski atzītu filmu izlasi. Aktuālas filmas no lielajiem starptautiskajiem kinofestivāliem - Kannu, Venēcijas un Berlīnes konkursa programmām.  

 

Savukārt Eiropas kino mēnesis šogad norisināsies no 3. novembra līdz 10. decembrim, kura laikā  tiks atzīmēta Eiropas kino fantastiskā daudzveidība. Pateicoties sadarbības tīklam “Europa Cinemas” un Eiropas Filmu akadēmijai, kinoteātri 35 Eiropas valstīs, izcels Eiropas filmas, piedāvājot īpašas filmu programmas un pasākumus, atbilstoši savu skatītāju gaumei un interesei.  

 

Decembra sākumā jau otro gadu notiks jaunā itāļu kino festivāls “N.I.C.E” (New Italian Cinema Events) ar filmu autoru piedalīšanos, kas tiek realizēts sadarbībā ar Itālijas vēstniecību Latvijā. Šī festivāla mērķis ir popularizēt itāļu jauno kino pasaulē, organizējot festivālus un starptautisku kultūras apmaiņu. Tā ir šī festivāla galvenā misija: iedvesmot darbam jaunos režisorus, atspoguļojot kino impulsus un tendences. 

 

Splendid Palace ir stabili aizņēmis arī dokumentālā kino nišu, sākot ar klasiku un beidzot ar jaunāko kino. Atzīmējot kinoteātra simtgadi, sadarbībā ar dokumentālā kino tradīciju atjaunotāju, starptautisko dokumentālo filmu festivālu “Artdocfest/Riga”, gada nogalē notiks dokumentālās dienas, kinoteātra apmeklētājiem piedāvājot trīs unikālas, sabiedrībā aktuālas dokumentālā kino filmas, kas visas būs Latvijas pirmizrādes. 

 

Gada izskaņā lieli vārdi – Lācis un Kītons    

Savukārt pati simtgades sezona tiks noslēgta ar kinoteātra jubilejas kulminācijas pasākumu 9. decembrī Splendid Palace greznajās telpās. Galā pasākuma devīzi “No pagātnes uz nākotni” iemiesos absolūta kino klasika jaunas latviešu mūzikas interpretācijā, proti, komponista Kārļa Lāča oriģinālmūzika Bastera Kītona darbam "Šerloks Juniors" (Scherlock Jr., 1924), kas tapusi speciāli Splendid Palace simtgades vakaram. Koncertfilmā skanēs komponista Kārļa Lāča speciāli radīta mūzika, kuru izpildīs soliste Aija Vītoliņa, saksofonists Mārcis Jākobsons, akordeonists Artūrs Noviks, Jānis Stafeskis- kontrabass, Kaspars Grigalis- sitamie instrumenti, Aivis Zavadskis- perskusijas.  

 

Biļetes uz šo pasākumu iegādājamas no 13. septembra pēcpusdienas šeit vai kinoteātra kasē. 

 

Foto: F64 un Edmunds Brencis

 

Papildus informācija:

Dace Preisa

SIA “Rīgas nami” sabiedrisko attiecību vadītāja

29136564

Citas aktualitātes
Rīgas Centrāltirgū atklāts šogad pirmais no jauna izbūvēts dzeramā ūdens brīvkrāns
19.07.24

Šonedēļ atklāts pirmais no šogad iecerētajiem jaunajiem Rīgas pilsētas dzeramā ūdens brīvkrāniem – tas atrodas Rīgas Centrāltirgus atklātajā teritorijā, laukumā starp Gaļas un Piena paviljoniem.

Vairāk
Kinoteātris “Splendid Palace” piedāvā telpu nomu bērnu svētkiem
15.07.24

Attīstot un pilnveidojot savu pakalpojumu klāstu, kinoteātris “Splendid Palace” piedāvā jaunu kinoteātra apmeklējuma pieredzi jaunākajai paaudzei  – bērnu ballītes ar kino skatīšanos.

Vairāk