lv
Otrreizējai izmantošanai vispieprasītākās Rūpniecības preču tirgus demontāžā ir metāla konstrukcijas un kokmateriāli

05.03.24

Apkopojot rezultātus pēc Rīgas Centrāltirgus Rūpniecības preču tirgus demontāžas pilotprojekta pirmā posma, kurā pirmo reizi sabiedrība tika aicināta iesaistīties, izvēloties otrreizējai izmantošanai noskatītos materiālus, redzams, ka lielākā interese bijusi par dažādu koka un metāla izstrādājumu izmantošanu. 

 

Akcijas “No tirgus uz mājām – dod materiāliem otro dzīvi!” ietvaros vairāk nekā 80 organizācijas, biedrības un privātpersonas pagājušajā nedēļā klātienē apskatīja demontējamās būves un marķēja tās, sagatavojot neizmantotās ēkas demontāžai, lai pēc iespējas ilgtspējīgāk realizētu Rūpniecības preču tirgus atbrīvošanu no novecojušajām būvēm. 

 

Starp otrreizējai lietošanai vispieprasītākajām metāla konstrukcijām ir dažādi jumti, siena konstrukcijas un notekcaurules, dažādi profili; no koka materiāliem vislielākā iedzīvotāju interese ir par koka dēļiem, koka sienām un trepēm. Liels pieprasījums ir par visāda veida logiem un durvīm. Arī mēbeles un interjera materiālus vēlas lietot otrreiz – kumodes, spoguļus un citus priekšmetus.

 

Visvairāk otrreizējai lietošanai materiālus vēlas iegūt biedrības un arī privātpersonas dažādām stabilām būvēm – sociālajiem objektiem, tostarp dzīvnieku patversmēm, dārza mājiņām. Latvijas Mākslas akadēmijas studenti materiālus grib izmantot, piemēram, veidojot mākslas projektus.

 

“Šī ir pilnīgi jauna prakse, ko izmēģinām Rīgā un Latvijā pirmoreiz,” stāsta SIA “Rīgas nami” sabiedrisko attiecību vadītāja Dace Preisa. “Demontāža tiks veikta iespējami saudzīgi, un tie, materiāli, ko var lietot atkārtoti, tiks izmantoti citviet, tādējādi samazināsim arī negatīvo ietekmi uz vidi. Un milzīgā cilvēku atsaucība liecina, ka sabiedrību tas interesē un viņi grib atbildīgi izturēties pret vidi un piešķirt vēl otru mūžu noderīgajiem materiāliem. 

 

Rūpīgu un ilgtspējīgu attieksmi pret resursiem un dabu “Rīgas nami” izvirzījis savas darbības pamatā. Šajā projektā pārbaudām, kā reāli darbojas aprites ekonomikas principi, ko turpmāk ievērosim gan veco, no padomju laika mantoto, ēku atjaunošanā, gan jaunu būvniecībā. Vēl derīgajiem materiāliem piešķirama otra dzīve. Apritīga būvniecība ir jaunā pieeja Eiropā, kā darbus darīt klimatneitrālāk, radot mazāku ekoloģisko pēdu. Šo ceļu sākam iet Rīgā, un šie ir pirmie soļi, kas vieš cerību, ka tas ir pareizais virziens.”

 

Šajā Rūpniecības preču tirgus demontāžas un tajā iegūto materiālu nodošanas otrreizējai lietošanai procesā iegūtā pieredze noderēs turpmāko saudzīgas demontāžas projektu īstenošanā, kam būtu jākļūst par ierastu praksi - materiālus izlietot saimnieciski, meklējot iespējas to atkārtotai izmantošanai un tikai tai nederīgo nodot pārstrādei vai noglabāšanai.

 

Pēc  Rūpniecības preču tirgus pagaidu būvju demontāžas pabeigšanas - 14. martā no plkst. 9.00 līdz 12.00 un 15. martā no plkst. 14.00 līdz 17.00. varēs saņemt pieteiktos materiālus, pretendentiem pašiem nodrošinot to iekraušanu uz aizvešanu. 

 

Patlaban tiek izstrādāta Rīgas Centrāltirgus telpiskās attīstības koncepcija, kā tirgu galvaspilsētai visvērtīgāk izmantot nākotnē. Koncepciju plānots pabeigt šogad. Rīgas Centrāltirgus Rūpniecības preču tirgus teritorijā pēc tur esošo būvju demontāžas tiek izskatītas iespējas ierīkot autostāvvietu un pagaidu tirdzniecības vietas. 

 

Demontāžas darbus Rūpniecības preču tirgū veiks SIA “Rīgas nami”. Šo projektu “Rīgas nami” īsteno sadarbībā ar Rīgas enerģētikas aģentūru, kas organizē materiālu pieejamību iedzīvotājiem Eiropas Savienības starpreģionu sadarbības programmas URBACT IV 2021.-2027. gadam projekta “Pāreja uz aprites ekonomiku  (LET’S GO CIRCULAR!)” ietvaros. Papildu informācija par projektu: https://urbact.eu/networks/lets-go-circular un https://rea.riga.lv/lv/aktualie-projekti/projekti/lets-go-circular.

Citas aktualitātes
“Rīgas nami” piedalās darba iespēju festivālā "Visiem!"
22.05.24

Šā gada 24. maijā SIA “Rīgas nami” piedalīsies darba iespēju festivālā "Visiem!", kur apmeklētājus iepazīstinās ar uzņēmuma darba vakancēm, kā arī aicinās praktiskā veidā iepazīt piedāvāto profesiju darba nianses. 

Vairāk
Pabeigta Rīgas Centrāltirgus sakņu paviljona jumta seguma nomaiņa
23.04.24

Nule kā ekspluatācijā nodots Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljona jumts, kura rekonstrukcija ilga kopš pagājušā gada rudens.

Vairāk
Notiks diskusija par Rīgas Centrāltirgus attīstības modeļiem
15.04.24

SIA “Rīgas nami” un Rīgas Centrāltirgus telpiskās attīstības  koncepcijas izstrādātājs SIA “Wealth.Investments” 18. aprīlī organizē diskusiju par Rīgas Centrāltirgus nākotnes attīstības scenārijiem un iespējamo tirgus funkciju paplašināšanos.

Vairāk